شرکت کنتورسازی ایران

شرکت کنتورسازی ایران

شرکت کنتورسازی ایران (سهامی عام) در سال 1347 با همکاری وزارت نیرو، بانک صنعت و معدن، شرکت آاِگ اینترنشنال و سازمان گسترش مالکیت واحدهای تولیدی در شهر صنعتی قزوین تأسیس شد.

شرکت کنتورسازی ایران

شرکت کنتورسازی ایران بهره برداری از کارخانه که یکی ازاولین واحدهای ایجاد شده درقدیمی ترین شهرصنعتی کشور است.
کنتور سازی ایران در سال 1350 درزمینی به مساحت 40000 مترمربع وبا تولید حدود 100000 دستگاه کنتور آغاز وطی توسعه های بعدی تاسال 1357 تولیدات این شرکت درمجموع نزدیک به 500000 دستگاه کنتور از انواع مختلف کنتور برق تکفاز و کنتور برق سه فاز مکانیکی افزایش یافت.

شرکت کنتورسازی ایران بعداز پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در بهمن ماه 1357 با اتکا به روح متعالی انقلاب وبنا به ضرورتهای توسعه کشور وحرکت به سمت خودکفایی ملی، تولید محصولات شرکت به 1000000 دستگاه افزایش یافت.

همزمان باپیشرفت تکنولوژی درصنعت برق واهمیت روزافزون مدیریت مصرف مشترکین، این شرکت ازسال 1384 با انعقاد قرارداد باشرکت آکتاریس توانست گام مهمی را بسوی تولید کنتور های الکترونیکی بردارد.

باپدید آمدن فناوری دیجیتال درصنعت کنتور، مدیران وکارشناسان آگاه کنتورسازی ایران، یکی از پیشروترین شرکت های جهان درعرضه تولید انواع کنتور رابرای همکاری برگزیدند وپس از بیش از 2 سال مذاکرات مستمر، شرکت کنتورسازی ایران، درسال 1384 موفق به عقد قرارداد تولید کنتورهای الکترونیک تحت لیسانس شرکت اکتاریس فرانسه گردید.

درعین حال تغییر محصول وتکنولوژی، تنها از طریق آموزش وبهبود مستمر منابع انسانی میسر بود که باتوجه به تغییر نیاز بازار، به صورت موازی طی مراحل عقدقرارداد صورت پذیرفت ودر نهایت پس ازطی مراحل تولید آزمایشی، خطوط تولید کنتورهای الکترونیک درسال 1385 باحضور وزیر محترم نیرو افتتاح گردید.

تأمین کیفیت محصول برابر استانداردهای جهانی، تولید محصول باکمترین هزینه انجام شده وتحویل به موقع تولیدات به مشتری از اهداف این سیستم بوده که با اعتقاد براصل مشارکت همگانی کارکنان درتمامی سطوح ورده های سازمانی طراحی شده است.

اخذ گواهینامه ایزو 2000 – 9000 گواهی محکمی براین ادعاست، که با فعالیت مطلوب مدیران وپرسنل خدوم شرکت درسال 1383 به وقوع پیوست وتاکنون ادامه یافته است.

محصولات شرکت کنتورسازی ایران

در سالن تولید تمام اتوماتیک (روباتیک) کنتورهای هوشمند تکفاز و سه فاز، مراحل مختلف از جمله تست های عملکردی، کالیبراسیون، بررسی دقت کنتور و تنظیمات مشتری توسط خطوط تمام اتوماتیک و روباتیک انجام می‌شود که با سرعت و دقت بالایی انجام می‌شود. این خطوط قادر به تولید نسل جدید کنتورهای هوشمند تکفاز ریلی با قابلیت مدیریت و قطع و وصل بار با سهولت هستند.

ظرفیت تولید سالیانه این خطوط به تعداد 18.000.000 دستگاه کنتور تکفاز هوشمند ریلی با قابلیت مدیریت قطع و وصل بار، و همچنین 3.800.000 دستگاه کنتور سه فاز هوشمند با ماژول مخابراتی می‌باشد.

در سالن تولید بردهای الکترونیک (SMD&THD)، این شرکت با استفاده از ماشین‌آلات پیشرفته و فناوری‌های مدرن SMT و Wave Soldering، بردهای الکترونیک را تولید می‌کند.

همچنین، در سالن تولید بردهای الکترونیک SMD، شش خط تولید موازی وجود دارد که دارای دستگاه‌های چاپگر (Printer)، دستگاه‌های pick & place با دقت بالا برای مونتاژ آی سی‌ها و قطعات حساس، دستگاه‌های اتوون (oven)، و دستگاه‌های AOI برای کنترل بردهای تولیدی می‌باشد.

کنتور تک فاز

در سالن‌های تولید شرکت کنتورسازی ایران  کنتورهای برق الکترونیک و هوشمند، ماژول و مودم‌های ارتباطی، مراحل تولید از ابتدا تا انتها به صورت کاملاً اتوماتیک و رباتیک صورت می‌گیرد. در این سالن‌های پیشرفته، مراحل مهم مانند تست‌های عملکردی، کالیبراسیون، بررسی دقت کنتور و تنظیمات مشتری توسط خطوط تمام اتوماتیک و رباتیک انجام می‌شود که دارای سرعت و دقت بسیار بالا می‌باشد. همچنین، نسل جدید کنتورهای هوشمند تکفاز با قابلیت مدیریت و قطع و وصل بار نیز توسط این خطوط تولید می‌شود.

از جمله قطعات و مجموعه‌های تولید شده در این سالن‌ها می‌توان به قطعات پلاستیکی، قطعات فلزی، و بردهای الکترونیکی اشاره کرد. در این سالن‌ها، خطوط مختلف مونتاژ، تجمیع و پیش مونتاژی و مونتاژ نهایی وجود دارد.

سپس، در خطوط نهایی، مراحل برنامه‌ریزی، تنظیم و آزمایش‌های عملیاتی و دقت توسط تجهیزات دقیق انجام می‌شود. این سالن‌ها شامل خطوط متنوعی از انواع کنتورهای الکترونیکی و هوشمند است که کلیه عملیات آن‌ها توسط نرم‌افزار برنامه‌ریزی مدیریت خطوط تولید، کنترل و ثبت می‌شود.

بر اساس برنامه‌ریزی تولید، محصولات پس از عبور از ایستگاه‌های مختلف و انجام تنظیمات و تعریف‌های مطابق خواسته مشتری، آماده ارسال به مشتریان می‌شوند.

لازم به ذکر است که علاوه بر ظرفیت تولید سالیانه سالن تولید تمام اتوماتیک (رباتیک) کنتورهای هوشمند تکفاز و سه فاز، ظرفیت تولید سالانه این خطوط 20.000.000 دستگاه کنتور تکفاز الکترونیکی هوشمند و دیجیتال و نیز 5.000.000 دستگاه کنتور سه فاز هوشمند الکترونیک با ماژول مخابراتی و دیجیتال می‌باشد.