سافت استارتر (Soft Starter) چیست و چه کاربردی دارد ؟

اینورتر VARIABLE FREQUENCY DRIVE یا که به صورت اختصار (VFD) نامیده می شود نوعی کنترل کننده دور و راه انداز موتور است، که با تغییر دادن فرکانس و ولتاژ اعمال شده به الکتروموتور، آن را به گردش در می آورد و یا آن را راه اندازی میکند.

نام های دیگر برای اینورتر (VFD ) : درایو سرعت متغیر ، درایو سرعت قابل تنظیم، درایو فرکانس قابل تنظیم، درایو AC، میکرودرایو و اینورتر می باشند.

فرکانس )هرتز) به طور مستقیم با سرعت موتور (RPM ) مرتبط است و این یک قانون است. به عبارت دیگر، فرکانس بیشتر باعثگردش سریعتر موتور و افزایش RPM می شود. اگر یک کاربرد نیازندارد که موتور در سرعت کامل نامی خود کار کند ،اینورتررا می توان جهت کاهش فرکانس و ولتاژ، برای تطبیق بانیازمندی های بار موتور الکتریکی مورد استفاده قرار داد. اگر نیاز به تغییر سرعت در کاربرد خود دارید ، اینورتر(VFD ) به آسانی با افزایش یا کاهش سرعت موتور می تواند موتور را با این نیاز تطبیق دهد.

چرا باید از یک اینورتر (VFD) استفاده کنم؟

 

 

افزایش تولید محصول از طریق کنترل دقیق تر فرآیند توسط اینورتر

با تطبیق جریان خروجی پمپ یا فشار بطور مستقیم با الزامات فرایند، در مقایسه با دیگر اشکال کنترل، تغییرات کوچک می توانند به سرعت با یک اینورتر(VFD) اصلاح شوند که عملکرد فرایند را بهبود می بخشد.

وقتیکه دستگاه کنترل میزان تغییراتی را ارائه می دهد که بطور نامحدود واقعا متغیر می باشند، احتمال کمتری از نوسانفشار یا جریان وجود دارد.با بهره برداری از موتورها در بهینه ترین سرعت ، اشتباهات کمتری رخ خواهد داد و در نتیجه سطح تولید افزایش خواهد یافت که درآمد بالاتری را برای شرکت شما به همراه خواهد داشت. شما با حذف تکان های شدید از روی تسمه نقاله و تسمه در زمان راه اندازی ، اجازه توان عملیاتی بالا را به موتور می دهید.شما موتور آسیابی را فرض کنید که با اینورتر راه اندازی میشود ، راه اندازی فوق العاده نرم و بدون ضربه این روش راه اندازی باعث طول عمر تسمه ها.بلبرینگ ها و.. حتی باعث طول عمر شدید تیغه های آسیاب میشود و حتی میتوان پا را فراتر گذاشت و با اجرای الگوریتمی مبنی بر افزایش سرعت به نسبت بار ورودی در واقع اپراتور اسیاب هرچه باربیشتری درون دهانه آساب بریزد توان و دور موتور به صورت اتوماتیک افزایش پیدا خواهد کرد.

 

 

آیا به اینورتر یا سافت استارتر در دستگاه خود نیاز داریم؟

مصرف انرژی را کاهش داده و در هزینه های انرژی صرفه جویی می کند .اگر شما یک کاربردی دارید که نیاز به کار در سرعت کامل ندارد. آنگاه، شما می توانید هزینه های انرژی خود را با کنترل موتور توسط یک اینورتر ((VFD کاهش دهید. این یکی از مزایای درایوهای فرکانس متغیر است . اینورتر ها به شما اجازه می دهند که سرعت تجهیزات گردان متصل به موتور را با توجه به نیازمندی بار منطبق کنید. روش دیگری برای این کار وجود ندارد.امروزه بیش از ۶۵ درصد توان مصرفی در شبکه مربوط به مصارف الکتروموتور ها است. بهینه سازی سیستمهای کنترل موتور با نصب کردن و یا ارتقای اینورتر (VFD ) ها می تواند مصرف انرژی در تاسیسات شما را به میزان ۷۰درصد کاهش دهد. علاوه بر این، استفاده ازاینورتر (VFD ) ها کیفیت محصولات تولیدی شما را افزایش داده و هزینههای تولید محصول را کاهش می دهد. ترکیب مشوق های مالیاتی مربوط به کاهش مصرف انرژی و تخفیف شرکت برق،می تواند باعث بازگشت سرمایه خیلی کوتاه مدت ۶ ماهه شود.

افزایش عمر تجهیزات و کاهش زمان نگهداری با نصب اینورتر

قابلیت اطمینان سیستم بهبود یافته

هرگونه کاهش درسرعت بدست آمده با استفاده از اینورترمزیت های عمده ای در کاهش خوردگی پمپ، بویژه در یاطاقان ها و درپوش ها دارد.

علاوه براین، با استفاده از شاخص با قابلیت اطمینان و نمایش عدد ، دوره های زمانی اضافی بین نگهداری یا ازکارافتادگی می تواند به دقت محاسبه شود.

چه مواردی باید درهنگام راه اندازی اینورتر مورد بررسی قرار گیرد؟

اگر این تجهیزات توسطاینورتر (VFD ) ها با حصول اطمینان از بهینه بودن سرعت کاربردی موتور، کنترل شود،تجهیزات شما عمر بیشتری خواهند کرد و زمان خرابی آنها به دلیل تعمیرات کمتر خواهد شد. بدلیل کنترل بهینه فرکانس و ولتاژ موتوراینورتر (VFD )،حفاظت بهتری برای موتور شما در مقابل مسائلی مانند اضافه بار الکترو حرارتی، حفاظتفاز، تحت ولتاژ، اضافه ولتاژ، و غیره ارائه می دهد. هنگامی که شما شروع به راه اندازی یک باردراینورتر (VFD ) می کنید، نباید موتور یا بارگردان را درمعرض شوک فوری شروع کار قرار دهید بلکه می توانید به نرمی شروع نموده و در نتیجه سایش تسمه، چرخ دنده و بلبرینگ را از بین ببرید. این همچنین یک راه عالی برای کاهشیا از بین بردن صدای تق تق آب ناشی از بستن سریع جریان است، چرا که ما می توانیم شیب هموار و یکنواختی از افزایش و کاهش در سرعت را داشته باشیم.

ویژگی های اینورتر :

در بسیاری از کارهایی که از موتور های الکتریکی استفاده می شود، بایدانرژی زیادی برای راه اندازی موتور صرفبشود که این حاکی از این است که باید موتورها توان بسیار زیادی داشته باشند تا ابتدای کارخوب عمل کنند با این حال،جریان زیاد تری نیز صرف کارمی شود. در چنین شرایطی اگر بتوان ازاینورتراستفاده کرد، خود اینورتر اینکاررا انجام داده و نیازی نیست که توان و جریان بالاتر برود و بدین صورت ، به طور موقت اینورتراین جریان های مورد نیاز و توان مورد نیاز را تامین کرده و نیاز به ارتقای دستگاه نیست. اینکارنه تنها نیاز به ارتقای دستگاه را مرتفع می سازد بلکه مزایای دیگری نیز دارد:

با این کار، می توان شاهد کاهش میزان مصرف برق مصرفی و هزینه های مربوطه بود.جنبه های بهره وری انرژی در موتورهای الکتریکیجریان موتور به طور کاملا اتوماتیک تا میزان زیادی کاهش پیدا می کند، و این وقتی انجام می شود که بار موتور کم می شود.علاوه بر مزایای بالا، طول عمر دستگاه نیز افزایش پیدا می کند.

در استفاده از موتورهای الکتریکی عموما نیاز به برق سه فاز یعنی 380 ولت احساس می شود اما با وجود اینورتر، برقتکفاز 220 ولت، برای راه اندازی پروژه کفایت می کند در موتور های زیر 4کیلووات. به بیانی دیگر شما می توانید با برق خانگی به راحتی یک موتور سه فاز را در شرایط معمولی راه اندازی کنید.

از دیگر ویژگی های اینورتراین است که می تواند دورهای مختلف به طور حافظه ای را تضمین کند. اگر بخواهیم درپروژه ای یک موتور یک دور را به موتور چند دور تبدیل کنیم که باسرعت دلخواهی کارمی کند، کاملا امکان پذیر است.

 

 

 

درباره کیوان