اینورتر چیست ؟
اینورتر (VFD ) یا VARIABLE FREQUENCY DRIVE که به صورت اختصار (VFD ) نامیده می شود نوعی کنترل کننده دور و راه انداز موتور است. که با تغییر دادن فرکانس و ولتاژ اعمال شده بهالکتروموتورآن را به گردش در می آورد یا آن را راه اندازی میکند. نام های دیگر برایاینورتر(VFD ) یا درایو سرعت متغیر وی اف دی ، درایو سرعت قابل تنظیم، درایو فرکانس قابل تنظیم، درایو AC، میکرودرایو و اینورتر می باشند.

فرکانس (هرتز) به طور مستقیم با سرعت موتور (RPM ) مرتبط است و این یک قانون است. به عبارت دیگر، فرکانس بیشتر باعث گردش سریعتر موتور و افزایش RPM می شود. اگر یک کاربرد نیاز ندارد که موتور در سرعت کامل نامی خود کار کند،اینورتر(VFD ) را می توان جهت کاهش فرکانس و ولتاژ، برای تطبیق با نیازمندی های بار موتور الکتریکی مورد استفاده قرار داد. اگر نیاز به تعقیر سرعت در کاربرد خود دارید،اینورتر (VFD ) به آسانی با افزایش یا کاهش سرعت موتور می تواند موتور را با این نیاز تطبیق دهد.

برای مثال فرض کنیم کهاینورتر (VFD ) در یک سیستم قدرت V ۴۸۰ کار می کند. V۴۸۰ ولتاژ موثر (rms) است. پیک ولتاژ در یک سیستمV۴۸۰ مقدار ۶۷۹ ولت است. همان طور که می بینید، باس dcاینورتر (VFD ) دارای یک ولتاژ dc با ریپل AC است. ولتاژ تقریبا بین V۵۸۰ تا V۶۸۰ نوسان دارد.

اینورتر

لچرا باید از یک اینورتر (VFD) استفاده کنم؟

  • مصرف انرژی را کاهش داده و در هزینه های انرژی صرفه جویی می کند
  • افزایش تولید محصول از طریق کنترل دقیق تر فرآیند توسط اینورتر .

قابلیت اطمینان سیستم بهبود یافته یک عنوان دیگر

ویژگی های اینورتر :

در بسیاری از کارهایی که از موتور های الکتریکی استفاده می شود، بایدانرژیزیادی برای راه اندازی موتور صرف بشود که این حاکی از این است که باید موتورها توان بسیار زیادی داشته باشند تا ابتدایکارخوب عمل کنند با این حال، جریان زیاد تری نیز صرفکارمی شود. در چنین شرایطی اگر بتوان ازاینورتراستفاده کرد، خوداینورتراینکاررا انجام داده و نیازی نیست که توان و جریان بالاتر برود و بدین صورت ، به طور موقتاینورتراین جریان های مورد نیاز و توان مورد نیاز را تامین کرده و نیاز به ارتقای دستگاه نیست. اینکارنه تنها نیاز به ارتقای دستگاه را مرتفع می سازد بلکه مزایای دیگری نیز دارد:

با این کار، می توان شاهد کاهش میزان مصرف برق مصرفی و هزینه های مربوطه بود.

جنبه های بهره وری انرژی در موتورهای الکتریکی

جریان موتور به طور کاملا اتوماتیک تا میزان زیادی کاهش پیدا می کند، و این وقتی انجام می شود که بار موتور کم می شود.

علاوه بر مزایای بالا، طول عمر دستگاه نیز افزایش پیدا می کند.

در استفاده از موتورهای الکتریکی عموما نیاز به برق سه فاز یعنی 380 ولت احساس می شود اما با وجود اینورتر، برق تکفاز 220 ولت، برای راه اندازی پروژه کفایت می کند در موتور های زیر 4کیلووات.

به بیانی دیگر شما می توانید با برق خانگی به راحتی یک موتور سه فاز را در شرایط معمولی راه اندازی کنید.

از دیگر ویژگی هایاینورتراین است که می تواند دورهای مختلف به طور حافظه ای را تضمین کند. اگر بخواهیم در پروژه ای یک موتور یک دور را به موتور چند دور تبدیل کنیم که باسرعتدلخواهی کارمی کند، کاملا امکان پذیر است.

درباره کیوان